FAQ časté otázky 

Ako dlho si drevenica „sadá“?

U našich stavieb NIE JE potrebná technologická prestávka 1 rok na zosadnutie stavby. Slovenská drevenica od nás je pripravená na okamžitú montáž okien a dvier. V súvislosti so sadaním stavby zákazníkovi nevznikajú žiadne komplikácie, ktoré by bránili bežnému užívaniu stavby.

http://drevenicka.com/opracovanie dreva

Zrub, drevenica, drevodom. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zrub je stavba s kmeňov guľatiny, alebo priziem. Je stavaná technológiou „log scribe“. Klasický príklad je kanadský zrub s presahom kmeňov v rohu stavby (sedlový spoj):

No môže to byť aj zrub s priziem, kde je v rohu stavby tradičný rybinový spoj:

Jedno majú spoločné, sú bez medzier v stene. Nič nelištujeme, netmelíme…..

Drevenica. Je stavba z hranolov rovnakého profilu, napr. 25 x 25 cm. Rohový spoj je tradičný rybinový. Medzi jednotlivými hranolmi v stene stavby vzniká medzera, ktorá sa musí dodatočne vyplniť izoláciou a olištovať, prípadne vytmeliť. Doba výstavby tohto typu je výrazne kratšia v porovnaní so zrubovou technológiou log scribe.

Drevodom. Do tejto kategórie stavieb patria moderné stavby z lepených KVH, resp. BSH hranolov, ktoré tvoria plnú skladbu obvodových stien a priečok domu.

Je možné upustiť od ručného spôsobu opracovania dreva, a tak znížiť výrobné náklady na stavbu drevenice?

Precízna práca s drevom chce svoj čas. Nepýšime sa množstvom, nestaviame 10, 20, 50 zrubov ročne. Veríme, že naše stavby čaká v budúcnosti zápis do kultúrneho dedičstva, ocenenie skutočného remesla. Pretože tak sú naše drevenice postavené – remeselne. Oslovujeme zákazníkov, ktorí dokážu rozoznať rozdiel.

Test rohového spoja termokamerou 4 roky po odovzdaní:

Je výstavba z dreva ekologická?

V centre Skellefteå (SWE) sa do neba týči jedna z najvyšších drevostavieb na svete. Budova má 20 podlaží, výšku 75 metrov.

Podľa architektov z kancelárie White Arkitekter je možné uplatniť tento koncept aj tam, kde žiadne lesy nie sú. Skúmali, ako ďaleko by sa dala budova preniesť bez toho, aby zničili prínos v podobe úspor emisií. Vyšlo im, že by mohli dvakrát obísť celú planétu a stále by boli uhlíkovo neutrálni.

Aktuálne najvyššiu stavbu Nemecka z dreva si môžete pozrieť tu: http://roots-hamburg.de

Kôra, piliny, hobliny. Odpad z výroby zrubového domu….

Je výstavba z dreva ekologická?

…spýtajme sa prírody.

Aký  získa zrubová stavba energetický certifikát?

Ročne vyexpedujeme zo Slovenska cca 4 milióny m³ drevnej guľatiny. To je pre predstavu 300 kamiónov denne.

Kam? Tam, kde stavajú z dreva:

1. Nemecko

2. USA

3. Čína

4. Poľsko

5. Rakúsko

Zatiaľ čo sa v najvyspelejších krajinách sveta predbiehajú, kto postaví najimpozantnejšiu drevostavbu, resp. celú mestskú štvrť z dreva, u nás expanduje vývoz drevnej hmoty do zahraničia. Tam, kde sa to dá, tam, kde drevo spĺňa energetický certifikát A.

Je drevenica dostatočná na celoročné bývanie?

Vzorom pre nás sú najvyspelejšie a najchladnejšie krajiny sveta. Fínsko, Švédsko, Nórsko, Kanada. V severských krajinách, kde mráz bežne klesá pod -30°C, zima trvá od októbra do apríla, sú úplne bežné a plne postačujúce :

  • zrubové stavby hranené 20 – 25 cm
  • zruby z guľatiny o priemere 30 – 35 cm
  • drevostavby montované 20 – 25 cm

Fínsko:

Radová zástavba zrubových rodinných domov. Snehová pokrývka 130 cm. Teplota v noci -30 C°, cez deň – 15 C°. Hrúbka steny z dreva 25 cm a nič viac.

Predsudky a mylné vnímanie „ideálnych vlastností“ murovaných stavieb u nás takmer úplne vytlačili drevo ako stavebný materiál.

Švajčiarske Alpy. Nadmorská výška 2 200 m. Dvojpodlažný drevený dom o hrúbke steny 25 cm.

Vždy som chcela bývať v drevenici. Je drevenica drahšia v porovnaní s murovanou stavbou?

Hrubá stavba z dreva v porovnaní s hrubou murovanou stavbou je určite drahšia, vzhľadom na mnohonásobne väčší počet odpracovaných remeselných hodín.

Ak sa však pozrieme na dokončenie týchto dvoch rozdielnych stavieb, pri drevenici:

– NEROBÍME zo strany interiéru omietky stien

– NEROBÍME zo strany exteriéru zateplenie a fasádnu omietku

-NEROBÍME železobetónovú deku prvého nadzemného podlažia. Strop v zrube je samozrejme z drevených stropových hrád (v cene skeletu stavby) pripravený na montáž podláh v podkroví

Vďaka tomuto je dokončenie zrubu menej náročné na prácu a podstatne rýchlejšie. Ostatné pracovné postupy ako dokončenie podláh, priečok, kúrenia, montáž okien, dverí a strešnej krytiny sú identické v oboch prípadoch.  Vo finále môžu byť ceny oboch typov stavieb podobné, to závisí od cenotvorby dodávateľských spoločností…

Ako dlho vydrží náter drevenice?

Rakúske Alpy. Rok kolaudácie tohto zrubu (1750) hovorí za všetko. Zrub, ktorý štetec doposiaľ nevidel.

Alpský región od Rakúska cez Taliansko až po Švajčiarsko je plný moderných zrubových stavieb, ktoré majú jedno spoločné…..

… jednoducho sú bez náteru. Pretože miestny vedia, že ich zrubové stavby prežijú niekoľkonásobne bez toho, aby panikárili s brúsením a opakovaným maľovaním zrubu. O tom život v zrube nie je.

Alpský región nám dáva odpoveď aj na predchádzajúcu otázku. V nadmorských výškach cez 1500 m dnes kolaudujú zrubové domy o hrúbke steny 25 – 30 cm. Alpy. Miesto, kam polystyrén ešte neprišiel.

Čo vedeli naši predkovia o dreve? Aké farby mali k dispozícii? Drevo vyťažené v zimnom období pri  splne mesiaca (takzvané mesačné drevo) vydrží niekoľkonásobne dlhšiu dobu slúžiť svojmu účelu a nevyžaduje si žiaden náter. Túto vedomosť mali už starí Rimania, máme ju i my dnes.

Správne navrhnutá a dobre postavená drevenica si nevyžaduje žiaden náter. Zrub i tak prežije svojho investora viac ako dvakrát. Ak na zrub žiaden náter nedáme,  nemáme čo obnovovať.

Ak sa investor rozhodne zrub natrieť, odporúčame použiť prírodné farby na báze ľanového oleja, ktorého nevsiaknutá vrstva sa počas natierania priebežne zotiera suchou handrou. Zabránime tak vzniku vrstvy farby na povrchu dreva, ktorá po pár rokoch zdegraduje, lúpe sa a bolo by nutné ju odstrániť.  Začarovaný kruh brúsenia s natieraním sa môže začať.

Použitý náter: ľanový olej Limba – odtieň dub Slovenského výrobcu SLOVLAK Košeca, a.s.:

ľanový olej Limba – odtieň Palisander:

Ľanový olej Limba – transparent:

Ľanový olej Limba transparent v interiéri: